Seo Uzmanı Nedir ?

SEO Uzmanı, (SEO Consultant) arama motorları ve reklamcılık konusunda uzmanlaşmış, bir web sitesini arama sorgularının sonuçlarında daha iyi bir konumda olmasını sağlayan kişilere verilen isimdir. SEO uzmanları web sitelerinin arama sonuçlarındaki durumlarıyla ilgilenir ve kendi yöntemleriyle web sitesinin içeriklerinin arama sonuçlarında daha yukarıda yer alması için çalışmalar meydana getirir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar

SEO Uzmanlığı geniş bir kavramdır. Bazı kişiler yalnızca site içi SEO çalışmaları konusunda uzmanlaşıp bu alanda çalışmalar yapar. Bazılarıysa site dışı SEO konusunda uzmanlaşarak sitenin dışında SEO işlemleriyle ilgilenirler. Yine de genel olarak SEO Uzmanı başlığı altında nitelendirdiğimiz kişilerin yaptıkları popüler şeylerden bazıları şunlardır:

  • SEO Çalışmaları için maliyet planı oluşturup, bu maliyetlerin takip işlemini gerçekleştirirler.
  • Bir web sitesinin arama motorlarında müşteriler tarafından daha çok görüntülenebilmesi için teknik çalışmalar meydana getirirler.
  • Anahtar kelime keşfi + analizi yaparlar. Bu anahtar kelimeler doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirerek ana siteyi sonuçlarda yükseltme ve müşteri ağını genişletme işlemini yaparlar.
  • İçeriklerin optimizasyonuyla ilgilenirler. Bir SEO Uzmanı normal bir kişinin üretebileceğinden daha iyi içerikler üretebilir ve en önemlisi daha çok tık ve sonuç alabilecek Meta Tag veya açıklama düzenlemesi gerçekleştirebilir.
  • Web sitesi üzerindeki kullanıcı deneyimini arttıracak çözümler getirebilirler.
  • Sitenin üzerinde yer alan teknik SEO hatalarını görüp bu SEO hatalarının en iyi şekilde nasıl ortadan kaldırılabileceğini bilip, uygularlar.
  • SEO Araçlarını çok daha etkili kullanarak web sitelerinin kalıcı başarılar elde etmesine yardımcı olabilirler.
  • Yapmış oldukları tüm SEO işlemleri sonucunda raporlama sunarak gelişmeyi ortaya sunar ve gelişimin daha ileri aşamaya taşınması için nelerin yapılması gerektiğini düşünürler.

seo-uzmani

SEO Uzmanı Olmak

SEO Uzmanı olmak, programcı olmak gibi bir iş değildir. Tıpkı sosyal medya uzmanlarında olduğu gibi SEOuzmanlarının da özel olarak eğitim alabilecekleri bir yer bulunmamaktadır. Yani, bu unvana sahip olmak için kişilerin kendilerinin çalışması gerekir.

SEO Uzmanı olmak için öncelikle CMS sistemleri konusunda kendinizi geliştirmeniz ve daha sonra en azından popüler temel programlama alanları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Google başta olmak üzere diğer arama motorlarının çalışma mantığını kavramalı ve yapacağınız çalışmalar sonrasında arama motorlarının hangi hareketlere nasıl tepkiler verdiğini öğrenmelisiniz.

Tüm bunların dışında da elbette SEO ve web gelişimi üzerine birçok önemli kavramı bilmeli, bunları uygulayabilecek kadar deneyime sahip olmalısınız.

SEO uzmanlığı tıpkı SEO işlemleri gibi sabır isteyen bir iştir. Bir günde SEO çalışması yapılamayacağı gibi SEO Uzmanı olmak için de bundan daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Ne zaman ki birçok projede başarılı işlere imza atarsınız o zaman kendinizi bir “SEO Uzmanı” olarak görebilir, başkalarının da sizi öyle görmesini bekleyebilirsiniz demektir.

Kaynak: Nedir?

Posted Under

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir