Asp.NET ve Asp

Asp.NET gelişi güzel söylenildiği gibi ASP’nin devamı değil yepyeni bir mantıkla sunucu taraflı web yazılımları yapabileceğimiz .NET’in sağladığı tüm özellikleri kullanabilmemizi sağlayan yeni bir platformdur.

Asp ve Asp.NET arasındaki farklardan bahsedelim ;

1- Asp.NET ile C#,VB.NET ve .NET uyumlu herhangi bir dilde program yazabiliriz. Burada VBScript’e olan bağlılığımız ortadan kalkıyor.
C# yapısı itibariyle modern programlama yaklaşımı olan Nesne yönelimli programlamıyı destekleyen çok güçlü bir dildir.

2-Asp.NET kontrolleri HTML kontrollerinin yeniden düzenlenmiş halidir.Bu kontroller üzerlerinde programcı mantığıyla çalışmamız için nesne yönelimli özellikler kazanmıştır.Kontroller arasıdna Calender ve validation gibi kontroller sayesinde ASP’de yazacağımız kod’a göre çok daha kısa kodlar yazarak daha etkili işler yapabiliriz.

3- Asp.NET sizin ne yaptığınızı izler ve olaylara tepki verir.Önceki programlama dillerinde satırlar sırayla çalışırdı.Eğer bir butona tıklarsanız Asp.NET sizin olayınıza karşı yazmış olduğunuz kod parçasını çalıştırır.

4-Yüksek ölçekli projelerde birden fazla sunucuya ihtiyaç duyduğumuz da sunucular arasındaki koordineyi başarı ile sağlayabiliriz.Projenin veritabanı bir sunucuda ,uygulama başka bir sunucuda veya satış yaptığımız bölüm başka bir sunucuda çalıştırabiliriz.Asp.NET dağınık web uygulama modelini gayet iyi desteklemektedir.

5-ASP’de Web sunucusu gelen istekleri kullanıcıya göndermeden önce bir dll aracılığıyla yorumlayıp yolluyordu.
Asp.NET ise kod ilk çalıştırıldığında dernlenir ve sonraki her istek için derlenen dosyalar kullanıcıya yollanır.
Derlenen sayfanın kodların bir değişiklik yaparsak .NET framework bunu farkederek kodları yeniden derleyip öyle göndericektir.

6-Asp.NET ile kolay upgrade yapabilirsiniz.Yeni düzenlenen dll’leri çalıştırmak için register edip sunucuyu resetlememiz gerekmiyor.Asp.NET dll’leri registry’e kayıt etmeden çalışabilir.

7- Asp.NET uyumludur ! Aynı sunucuda asp ve aspx dosyalarını çalıştırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir