NodeJS nedir ? NodeJS kurulumu

Node js sunucu tarafındaki uygulamaları Javascript ile yazmamızı sağlıyor. “Google Chrome v8 Javascript Engine” üzerine inşa edilmiştir.Yani sıfırdan yazılmış yeni bir dil değil.
NodeJs sitesinden windows sürümünü indirip bilgisayarınıza kurun. Node üst düzey bir dil olarak içinde yerel olarak bir paket yöneticisi içeriyor. npm yardımıyla istediğimiz modülleri kolayca yükleyebiliyoruz. NodeJS içerisinde bir paket yöneticisi içeriyor(Asp.NET de NUGET gibi).NPM yardımıyla istediğimiz modülleri hızlı ve kolay bir şekilde yükleyebiliyoruz.

Yeni modüller yüklemek için “npm install modulismi”. NodeJS çalıştırmak için komut ekranını çalıştırın ve projeyi oluşturacağınız dizine gelin.Komut ekranında “npm install express” yazıyoruz.ExpressJs NodeJS ile web uygulamaları geliştirmemizi sağlayan javascript frameworktur. Devamında Jadeyi aynı yontemle indiriyoruz. “npm install jade”.

ExpressJs standart dizinlerini olusturmak icin Komut satirina express yaziyoruz. Proje dizinleri artık hazır.Çalışmak istediğiniz dizinde bir metin editörü ile

@echo off
cmd path d:|cd d:nodejs|cls|node "çalışmakistediğimizdizinvedosyadı : Ornek d:sunucu.js" > log.txt

yazarak .cmd olarak kaydediyoruz.Yazdığımız javascript kodları çalıştırmak için artık .cmd uzantılı bu dosyayı çalıştırmamız yeterli.Ayrıca log tutmasınıda sağlayabiliyoruz. Sunucu.js dosyasına NodeJS’nın anasayfasında ki örnek kodları yazarak bir HTTP server oluşturabilirsiniz.

var http = require('http');
http.createServer(function (req, res) {
res.writeHead(200, {'Content-Type': 'text/plain'});
res.end('Hello Worldn');
}).listen(1337, "127.0.0.1");
console.log('Server running at http://127.0.0.1:1337/');

Require ile hangi libraryi kullanmak istediğimizi belirtiyoruz. Http libraryı içerisindeki sunucu oluşturma,çağrı atma gibi işlemlerin yapılabildiği fonksiyonları getirmiş olduk. http.createServer(function (req, res) {” Sunucu oluşturmak için kullandığımız fonksiyon.

Req parametresine request,res parametresien responselar geliyor. Oluşturduğunuz sunucuda yapılan isteklerde Content-Type olarak Text/plain olduğunu belirtiyoruz. Content/type application/json olarak değiştirdiğimizde verilerin json olduğunu yada application/png diyerek verilerin resim olduğunu belirtebilirsiniz. Şimdi ise herhangi bir tarayıcıyı açıp http://127.0.0.1:1337/ sayfasını açarak “Hello world” Yazısını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir